אודיסאה – מדעני וממציאי העתיד

אודיסאה – מדעני וממציאי העתיד

תכנית אודיסיאה נבנתה בהשראתו וביוזמתו של נשיא המדינה לשעבר מר שמעון פרס ז"ל ופועלת במכללה האקדמית תל חי.
התכנית מופעלת על ידי מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס במסגרת מיזמים משותפים עם משרד החינוך – האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים ומערך הסייבר הלאומי שבמשרד ראש הממשלה וקרן רש"י.  התכנית פותחה כדי לספק מענה לכישרונות מדעיים וטכנולוגים שהנצו כבר בגילאים הצעירים, לטפח קבוצה ייחודית מדעית-טכנולוגית ולפתח דור חדש של ממציאים ומדענים בישראל, בעלי יכולת הובלה ואחריות חברתית. 

למי זה מיועד?

תהליך המיון מתבצע בכיתה ח'.

התוכנית מיועדת לתלמידי ותלמידות כיתה ט' שעברו תהליך מיון ואותרו (במהלך כיתה ח') כבעלי/ות יכולת לימודית גבוהה מאד, עם נטייה ריאלית מדעית ומוטיבציה אישית ולימודית גבוהה.

תלמידי ותלמידות התוכנית יידרשו לקחת חלק פעיל ולהתמיד בתוכנית ארבע שנתית ייחודית שתופעל במכללה האקדמית תל-חי במקביל ללימודיהם במסגרת החינוך הפורמאלי.

 

למה?
אודיסיאה פותחה כדי להעניק לך את האפשרות ללמוד ולהתחבר עם תלמידים ותלמידות כמוך (חכמים, מבריקים, סקרנים…), לפתח יכולות חשיבה מסדר גבוה, להיחשף לתחומי ידע שלא היית לומד\ת אלמלא התוכנית, להתקדם בתחום שמעניין אותך באופן אישי ובעיקר למצוא אתגר וסיפוק בלימודים אקדמיים.

 

מימוש פוטנציאל

תלמידות ותלמידים מצטיינים ומבריקים שונים אלו מאלו באישיותם, אבל כקבוצה יש להם מספר מאפיינים דומים והתוכנית פותחה על מנת לתת להם מענה ייחודי עבורם:

אתגר – היכולת להתמודד עם אתגר אינטלקטואלי, רוב התלמידים בתכנית לא נדרשו עד שלב זה בחייהם להתאמץ, להשקיע, להתמודד עם קושי או כישלון בתחום האינטלקטואלי. פיתוח יכולות אלו בגיל צעיר יאפשר להם לממש את הפוטנציאל הגדול הטמון בהם.

פיתוח "שרירי תירגול" – אחד הדברים המפרידים בין אנשים "מצויינים" בתחומם ובין אנשים "טובים" בתחומם הוא מספר שעות התירגול שהם השקיעו בתחום. תלמידים מבריקים ומוכשרים שלא נדרשו לפתח "שרירי תירגול" מוצאים עצמם נדרשים לפתח אותם (ולא תמיד בהצלחה) בגיל מאוחר למדי בחייהם. התוכנית מאפשרת להם לפתח את מיומנות התרגול האינטלקטואלי.

קבוצת התייחסות – לא קל להיות שונה, לחלק גדול מהתלמידות והתלמידים שלנו זו הפעם הראשונה שהם נמצאים באמת בקבוצת "השווים" שלהם. כאן הם חלק מקבוצה שמעריכה ידע, סקרנות, יכולות גבוהות, חידות מתמטיות, כמו גם ערכים של חברות, עזרה, פירגון, עבודת צוות ועוד.

רשת תמיכה – תלמידות ותלמידי התוכנית מלווים במהלכה ולאחר סיומה על ידי צוות התכנית (כולל הכנה וליווי בגיוס לצה"ל), בוגרי התוכנית נמצאים בקשר אלו עם אלו (ברמה הארצית!) ושייכים לאסכולה רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד.

תוכנית הלימודים במכללה האקדמית תל-חי

תכנית אודיסיאה במכללה האקדמית תל-חי כוללת מסלול רב תחומי במדעי החיים. לפי תפישתנו דור העתיד של המדענים יזדקק לבסיס ידע רחב, בכל תחומי המדע הקלאסיים, ויידרש לכישורים בינאישיים ואישיים כדוגמת יכולת עבודה בצוות, גמישות ועוד. תפישה זו באה לידי ביטוי בתוכנית אודיסיאה במכללה האקדמית תל-חי. במסגרת התוכנית לומדים כל התלמידים קורסים אקדמיים במתמטיקה, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה ומדעי המחשב . בכיתה יא' ניתנת אפשרות להרחיב לכיוון של מדעי החיים או מדעי המחשב.

 בנוסף, ניתנים קורסי העשרה המתמקדים בפיתוח מיומנויות חשיבה מסדר גבוה כדוגמת: שיטות מחקר, חשיבה יצירתית, היסק ועוד, לצד פיתוח יכולת עבודה בצוות ומיומנויות נוספות.

בנוסף ללימודים האקדמיים מתקיימת תכנית העשרה הכוללת סיורים במפעלי תעשייה, במכוני מחקר, מפגשי העשרה עם חוקרים, טיולים ועוד.

בחופשות הקיץ מתקיים שבוע לימודים מרוכז הכולל סדנת פיתוח מוצר ופעילות חברתית, ובנוסף על כך לאורך השנה מתקיימים ימים מרוכזים, סדנאות ופעילות ארצית משותפת לכל תלמידי התכנית, לרבות בחגים ובחופשת הקיץ.
פירוט נוסף על התכנים במסלול יינתן לתלמידים ומשפחותיהם בהמשך תהליך המיון.

 

תוכנית חברתית והתנהלות כללית:

בתוכנית אודיסיאה בתל חי מושם דגש על ההיבטים החברתיים. חשוב לנו מאד שתהיה קבוצה מגובשת, ושכל אחד ואחת מחברי הקבוצה ירגישו בה בנוח, ימצאו בה מקום טוב וירגיש בטוח בקבוצה.

אנו פועלות מתוך הבנה שההצלחה של התלמידים בתכנית כרוכה גם במיומנויות וכישורי חיים, במיומנויות חברתיות ורגשיות. התוכנית האקדמית מלווה בתכנית של כישורי חיים המותאמת לכל שכבת גיל  על פי צרכיה.

ימים ושעות פעילות

הלימודים מתקיים בימי רביעי בין השעות 08:45 עד 17:30 במהלך כל שנות הלימוד בתוכנית.

מועדי הלימוד הם בהתאם לשנה"ל האקדמית ותוך התחשבות בחופשות בתי הספר.

תהליך המיון

הרשמה לתכנית בין התאריכים:   15.11.20 – 17.01.21

הצגת התכנית תתקיים בזום ביום שני  11.1.21, כז' טבת, תשפ"א (יש להירשם כאן).

תהליך הקבלה והמיון מורכב משלושה שלבים כמפורט להלן.

מועדי המבחנים טרם נקבעו, הם ישלחו לנרשמים בדואר אלקטרוני, ויפורסמו באתר.

 

שלב ראשון – מבחן ארצי, מבחן המיון הראשון –מבחן מדעני העתיד (מאל"ו)

תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון הראשון יקבלו הודעה לתיבת הדוא"ל ויזומנו לשלב השני.

שלב שני – מבחן המיון השני –  הרצאה בנושא מדעי ומיד בסיום ההרצאה יתקיים מבחן על ההרצאה.
תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון השני יקבלו הודעה לתיבת הדוא"ל ויזומנו לסדנת קיץ ממיינת.

שלב שלישי – סדנת קיץ ממיינת באורך עשרה ימים

הודעה על קבלה או אי קבלה לתכנית תשלח לתיבת הדוא"ל של התלמידים במהלך חודש אוגוסט.

הנוכחות בכל המיונים הינה חובה! 

תלמידים דוברי ערבית נדרשים ללמוד במכינת עברית במכללה האקדמית תל-חי התאריכים של המכינה יתפרסמו בהמשך

תנאי הקבלה

המלצה מבית הספר

תעודה מעולה

מעבר של כל מבחני המיון

סיום מכינת הקיץ בהצלחה

הסעות

המכללה האקדמית תל-חי מעמידה לרשות משתתפי התכנית הסעות מסודרות וקבועות מכרמיאל, מצומת גולני ומבית שאן דרך טבריה למכללה ובחזרה, בהתאם לשעות הפעילות. על התלמידים להגיע לנקודת האיסוף וממנה בכוחות עצמם ועל חשבונם.

לכל שאלה ניתן ליצור קשר

odyssey@telhai.ac.il

ההרשמה תסתיים ביום א', 17 בינואר, 2021

צוות התכנית

ד"ר חנה פרנקל

מנהלת אקדמית

גב' אורלי סבח

רכזת חברתית ולוגיסטית

גב' אפרת טל

יועצת חינוכית

ד"ר מאירה שנק

מנהלת המרכז האקדמי לנוער
ע"ש סידני וורן

יצירת קשר